Skip to main content

FAQ

  • Na całkowity koszt uzyskania pozwolenia dla produktu biobójczego składają się różne opłaty. Całkowity koszt różni się w zależności czy rejestracja będzie odbywać się na dotychczasowych, narodowych zasadach czy według procedur europejskich.
    W przypadku rejestracji narodowej niezmienną jest opłata administracyjna, wnoszona do Urzędu Rejestracji Produktów Biobójczych. Jest to koszt w wysokości 1000 PLN/produkt. W przypadku ustanowienia pełnomocnictwa należny jest również dodatkowy koszt 17 PLN/pełnomocnika.
    Rejestracja w procedurach europejskich jest bardziej skomplikowanym procesem i opłaty administracyjne również są w tym przypadku zróżnicowane. Kosz wniosku o wydanie pozwolenia dla takiego samego produktu to 2500 PLN, ale koszt pełnej rejestracji rodziny produktów biobójczych to aż 100 000 PLN. W przypadku wniosku o wzajemne uznanie pozwolenia europejskiego wydanego w innym kraju, poza opłatą 6 250 PLN wnoszoną do Urzędu Rejestracji Produktów Biobójczych musimy liczyć się również z opłatą dla Agencji Chemikaliów ECHA, w wysokości 700 EUR.

  • Każdy produkt spełniający definicję produktu biobójczego wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia zanim będzie mógł być wprowadzony do obrotu. Substancje pochodzenia naturalnego również są substancjami czynnymi, odpowiedzialnymi za efekt biobójczy.

  • Tak, działanie odstraszające (repelencyjne) również jest wpisane w definicję produktu biobójczego. Wszystkie produkty wykazujące działanie odstraszające dla organizmów docelowych (takich jak np. komary lub kleszcze ale również dziki, sarny, koty) są produktami biobójczymi, wpisującymi się w zastosowanie objęte grupą produktową 19.

  • Tak. Należy jednak pamiętać, że do celu rejestracji można przedstawić wyłącznie oryginalny raport (lub kopię potwierdzoną notarialnie) w języku polskim lub angielskim. W przypadku gdy badania wykonane zostały w innym języku należy wykonać tłumaczenie przysięgłe z oryginału i dołączyć je do dokumentacji.

  • Niekoniecznie. Pozwoleniem europejskim jest wyłącznie pozwolenie wydane na podstawie rozporządzenia 528/2012 w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych. Pozwolenie takie można uzyskać wyłącznie dla produktów, których wszystkie substancje czynne zostały już zatwierdzone do stosowania w produktach biobójczych, w odpowiedniej grupie produktowej. Status substancji czynnej można sprawdzić na stronach ECHA: https://echa.europa.eu/pl/information-on-chemicals/biocidal-active-substances

  • Niekoniecznie. Pozwolenie wydane w procedurach europejskich, jest ważne w całej Unii Europejskiej wyłącznie jeśli jest to pozwolenie unijne. Pozwolenia europejskie wydane w procedurze krajowej wymagają wzajemnego uznania w innych krajach, zanim będą mogły być tam wprowadzane do obrotu.

  • Niekoniecznie. Wzajemnemu uznawaniu pozwoleń podlegają wyłącznie pozwolenia wydane w procedurach europejskich (a więc na podstawie rozporządzenia 528/2012). Pozwolenia dla produktów, których substancje czynne ciągle znajdują się w procesie przeglądu i nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania w odpowiedniej grupie produktowej są pozwoleniami narodowymi i nie podlegają wzajemnemu uznawaniu pozwoleń.

  • Tak, wykaz produktów biobójczych, posiadających pozwolenie na obrót na terenie Polski publikowany jest co miesiąc przez Urząd Rejestracji Produktów Biobójczych. Na stronie Urzędu http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze w części I rejestru znajdują się pozwolenia narodowy, w części II pozwolenia europejskie, a w odrębnym pliku notyfikacje produktów, które uzyskały pozwolenie europejskie w procedurze uproszczonej.

W przypadku problemów i pytań służymy profesjonalnym doradztwem i pomocą.