Podczas ostatniego spotkania organów kompetentnych ds. produktów biobójczych (CA 100), które odbyło się w dniach 29-30 czerwca 2023 r., poruszano m.in. kwestie dotyczące :
- Upływającego okresu przewidzianego dla programu przeglądu substancji czynnych, obecnie zakończono ocenę około 45% wszystkich substancji czynnych włączonych do programu przeglądu a pozostałe 55 % oczekuje na zakończenie ich oceny i podjęcie wobec ich odpowiednich decyzji w sprawie zatwierdzenia lub niezatwierdzenia. Z uwagi na różne etapy oceny na których znajdują się poszczególne kombinacje substancji czynnych/grup produktowych obecnie nie jest możliwe zakończenie tych prac przed planowaną datą 31.12.2024, dlatego Komisja Europejska rozpocznie prace związane z przygotowaniem odpowiedniego aktu delegowanego mającego na celu przedłużenie programu przeglądu do 31.12.2030 (data zaproponowana przez KE) PO publikacji w Dzienniku Urzędowym UE (https://eur-lex.europa.eu/.) takiego aktu delegowanego. URPL powinien z urzędu odpowiednio zmienić wydane dotychczas pozwolenia na obrót w zakresie ich ważności (zmiana z 31.12.2024 na nowy termin określony w rozporządzeniu Komisji) tak jak miało to miejsce podczas ostatniego przesunięcia terminu przewidzianego dla zakończenia programu przeglądu.
- W związku z pojawiającymi się problemami podczas zarówno oceny jak również przygotowywania dokumentacji dot. rodziny produktów biobójczych zaktualizowano dokument zawierający wytyczne dotyczące koncepcji rodziny produktów biobójczych.
- Podczas posiedzenia przedstawiono dokument (przygotowany przez Austrię) zwierający przydatne informacje oraz wyjaśnienia dotyczące upoważnienia do korzystania z danych (LoA)
- Dyskutowany jest obecnie temat możliwości stosowania nazw handlowych zawierających zwroty BIO, ECO itp. i ich zgodności z ograniczeniem zawartym w art.69 ust. 2 rozporządzenia nr 528/2012. Zgodnie z proponowanym podejście zwroty BIO, ECO itp. nie powinny być zawarte w nazwie handlowej, aczkolwiek dopuszczono możliwość stosowana takich zwrotów w nazwie handlowej w przypadku gdy zwrot ten jest częścią nazwy firmy, która jest jednocześnie częścią nazwy handlowej, jako przykład podano firmę Ecolab. W ramach przedstawionej propozycji podejścia wnioskodawcy będą proszeni o zmianę nazwy handlowej w ramach toczących się postępowań o wydanie pozwoleń krajowych/unijnych, natomiast w odniesieniu do już wydanych pozwoleń zmiana nazwy handlowej będzie miała miejsce na etapie odnowienia pozwolenia Jako przykłady zakazanych zwrotów w nazwach handlowych (oraz innych częściach etykiet) podano: ‘bio’,‘natur‘, ‘nature’, ‘natura’, ‘organic’, ‘eco’, ‘safe’ oraz ‘green’,
wraz z tłumaczeniami na poszczególne języki. - Nadal trwają prace mające na celu zmianę rozporządzenia nr 492/2014 w sprawie odnowień produktów biobójczych.